Székelyderzsi óvoda

A székelyderzsi óvoda a helyi kultúrotthon egyik szárnyában működik, amelynek saját udvara és játszótere van. Az épület a falu központjában található a fő út mellett. Az óvoda két tágas teremmel rendelkezik, amelyből sikerült 2010-ben leválasztani a benti illemhelységeket. Ebben az évben igazi közösségi összefogással javult az óvoda épülete és környezete. Szülők pénzt adományoztak és pénzt gyűjtöttek a faluban, az egyház és a polgármesteri hivatal is beszállt a projektbe, hogy a derzsi óvodások a XXI. századi körülményeknek megfelelő óvodában tudjanak nevelkedni. A munkálatokat a szülők végezték el kalákában.

Az óvodában egy vegyes csoport működik rövid programmal. 2019-ben volt kísérlet arra, hogy a csoportot alakítsuk át napközis csoporttá, végül ez nem valósult meg az alacsony létszám miatt. Az óvoda bútorzata 2018-ban egy projekt által újult meg, amikor lehetőség nyílt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségénél pályázni. A befektetést a magyar állam finanszírozta. 2020-ban az óvoda nagyobb összeget kapott a helyi önkormányzattól, amit az iskola vezetősége didaktikai eszközökre, beltéri ajtókra és egy komplex játszótérre fordította. 2021-re az óvoda fűtésrendszerének a kialakítása van kitűzve, amelyet a helyi önkormányzat fogja megvalósítani. Ez azért szükséges mivel ebben az egységünkben is fatüzelésű kályhákkal fűtünk.